Faaborg-Midtfyn Kommune får 25 millioner kroner fra statens særtilskudspulje, og pengene lander blot to dage før politikerne begynder forhandlingerne om næste års budget.
Kommunen står ellers med forslag til besparelser og effektiviseringer for omkring 30 millioner kroner, og borgmester Anstina Krogh kalder derfor tilskuddet både fantastisk og en stor lettelse.
Hun vil dog endnu ikke sige, hvor mange af besparelserne der nu kan fjernes, og muligheden for en skattestigning er heller ikke taget af bordet.
Budgettet for 2027 har aktuelt en ubalance på knap 10 millioner kroner, men ifølge borgmesteren ser økonomien i 2028 og årene derefter mere alvorlig ud. Samtidig understreger hun, at varig velfærd ikke kan finansieres med et engangstilskud.
Faaborg-Midtfyn er den eneste kommune på selve Fyn, der får del i årets særtilskudspulje.
2026-09-01 05:52
