Restaurant Resumé i Svendborg har fået en flot anmeldelse i Weekendavisen, efter avisens madanmelder Martin Kongstad har besøgt gourmetrestauranten.
Anmelderen fremhæver blandt andet servicen og atmosfæren og vurderer, at Resumé er blandt landets bedste bud, hvis målet er gourmetmad til priser, som flere har råd til.
Der er også enkelte kritikpunkter skriver Fyns Amts Avis, men ifølge kok og indehaver Kim Gubi handler de primært om smag og præferencer frem for selve tilberedningen af maden.
Weekendavisen vurderer samtidig, at der fortsat er et stykke op til den absolutte gastronomiske superliga.
Det bekymrer dog ikke Kim Gubi, som peger på, at Resumé heller ikke har priser på niveau med landets dyreste gourmetrestauranter. Ambitionen er i stedet at levere gode madoplevelser og glade gæster.
2026-09-24 06:21
